انتخاب-رنگ-سایت

انتخاب رنگ سایت و نکات طلایی در انتخاب رنگ در طراحی سایت

انتخاب رنگ سایت

انتخاب رنگ سایت در طراحی سایت یکی از اصول مهم و کاری بسیار پیچیده و تخصصی میباشد که اگر در این زمینه تخصص کافی نداشته باشید بسیار دچار سردرگمی میشود.

تعیین و انتخاب رنگ سایت مناسب در طراحی سایت شما میتواند باعث جذب بیشتر بازدیدکنندگان و همچنین افزایش نرخ کلیک سایت شما شود چرا که تاثیر فراوانی در ظاهر سایت شما دارد و باید به آن توجه بسزایی کرد.

اگر شما در طراحی سایت به صورت حرفه ای عمل کنید و تمام قواعد گوگل،اصول بهینه سازی و سئو را رعایت نمائید و تولید محتوا مناسبی هم داشته باشید رتبه مناسبی در موتورهای جستجو بدست می آورید اما اگر در انتخاب رنگ سایت سهل انگاری کنید،مخاطب با سایت شما تعامل برقرار نمیکند و در اذهان آنها ثبت نمیشوید که این امر باعث سقوط رتبه سایت شما میشود.

رنگ ها میتوانند احساسات متفاوتی بوجود بیاورند که برای درک بیشتر این موضوع،
بهتر است مقاله روانشناسی رنگ در طراحی سایت مطالعه فرمائید.

برخی رنگ ها احساسات شور و شوق،برخی احساس امنیت و آرامش وبعضی رنگ ها حس قدرت و ثروت را پدید می آورد که انتخاب و تعیین رنگ مناسب برای طراحی سایت میتواند تاثیر مستقیم به روی هویت برند شما بگذارد.

برای رنگ سایت باید یکی از رنگ های اصلی را انتخاب کنید.رنگ اصلی سایت شما یکی از رنگ های لوگو و برند تجارت شماست که باعث جذب و برانگیخته شدن احساسات بازدید کننده های وب سایت شما میشود.

صاحبان تجارت های بزرگ در انتخاب رنگ برند خود سهل انگاری نمیکنند و با کمک دانش و اطلاعات افراد متخصص در این زمینه رنگ برند خود را انتخاب میکنند چرا که از آینده خبر دارند و میدانند که در تجارت آنها رنگ سایت بسیار حائز اهمیت میباشد و باعث افزایش درآمد آنها میشود.

نحوه-انتخاب-رنگ-وبسایت

چگونه رنگ سایت را انتخاب کنیم؟

بهتر است قبل از اینکه رنگ سایت را تعیین کنید به سوالاتی در ذهن خود جواب دهید تا بهتر بتوانید رنگ مناسب برای سایت خود انتخاب کنید.

در ابتدا مشخص کنید هدف تجارت شما چیست؟

در سایت طراحی شده قصد دارید چه محصولاتی را ارائه دهید و دوست دارید چه احساساتی در بازدیدکننده برانگیخته شود؟

مخاطبان وبسایت و تجارت شما چه افرادی هستند؟

به طور خلاصه اگر بخواهیم به تمامی سوالات پاسخ دهیم بهتر است با چندین مثالی همراه شویم.

به طور مثال اگر شما قصد طراحی یک سایت در زمینه پزشکی را دارید بهتر است از رنگ سفید و آبی بهرهمند شوید و یا اگر وب سایت طراحی شده در زمینه محیط زیست میباشد رنگ خاکی و سبز پیشنهاد میشود.

همینطور باید به این نکته توجه نمائید که کاربران و مخاطبان شما چه کسانی هستند.اگر وب سایت شما مربوط به محصولات و خدمات دخترانه و زنانه میباشد رنگ یاسی و صورتی بهترین انتخاب میباشد چرا که رنگ صورتی نشان دهنده شیرینی،عشق و رمانتیک بودن میباشد و در مقابل اگر سایت با محوریت مردان میباشد رنگ های آبی و سیاه برگزینید.

طبق تحقیقات صورت گرفته اکثر خانم ها به رنگ های آبی،بنفش،سبزعلاقمند و از رنگ های نارنجی،قهوه ای و خاکستری متنفر هستند و اکثر آقایان به رنگ های آبی،سبز،سیاه جذب و از رنگ های قهوه ای،نارنجی و بنفش دوری میکنند.

اگر وب سایت شما بر محوریت هردو جنسیت بود بهتر است از نقاط اشتراک علاقمندی های آنان که بر اساس اطلاعات بدست آمده  برای رنگ سایت استفاده کنید.

به طور مثال هردو جنسبت از رنگ های آبی و سبز خوششان می آید و جذب آن میشوند و از رنگ های قهوه ای و نارنجی دوری میکنند پس انتخاب شما برای تعیین رنگ باید رنگ هایی باشد تا بتوانید هر دو جنسیت را راضی کنید.

هارمونی و تناسب رنگ ها به چه صورت است ؟

ترکیب رنگ ها با یکدیگر هرکدام تناسب و هارمونی متفاوتی بوجود می آید.هارمونی تعادل بین رنگ ها را نشان میدهد که این هارمونی رنگ ها میتواند باعث جلب توجه بازدیدکننده شود.

هارمونی هم جواری رنگ ها

این نوع از ترکیب سه رنگ کنار هم در دایره رنگ بدست می آید و معمولا یک رنگ اصلی جز ترکیب میباشد.

هارمونی مکمل رنگ ها

ترکیبی از دو رنگ مقابل هم در چرخه رنگ میباشد که برای نشان دادن عنصرهای اصلی سایت استفاده میشود.

هارمونی متساوی الساقین در رنگ ها

این تناسب از سه رنگ متفاوت تشکیل میشود. یکی از رنگ ها رنگ اصلی میباشد و دوتای دیگر رنگ های کناری مکمل رنگ اولی میباشد.در این تناسب تضاد رنگی کمتری مشاهده میشود.

هارمونی مستطیل رنگ ها

این هارمونی از دو جفت از رنگ های مکمل کنار هم تشکیل میشود.

نکات-رنگ-سایت

نکات طلایی در انتخاب رنگ سایت

همانطور که بیان شد،به همان اندازه که رنگ ها در محیط اطراف اثر میگذارند به همان میزان هم انتخاب  رنگ سایت تاثیر فراوانی در افزایش بازدید کنندگان وبسایت دارد.

انتخاب رنگ منحصربفرد

بهتر است برای تجارت خود با استفاده از مطالب گفته شده یک رنگ انتخاب کنید و رنگ اصلی شما در تمامی قسمت های کسب و کارتان شود یعنی در طراحی سایت،دیزاین،لوگو و برند از همان رنگ اصلی استفاده کنید و تجارت شما را با رنگ منحصربه فرد خودتان بشناسند.

انتخاب رنگ متن سایت

رنگ متن بسیار مهم میباشد و باید به صورتی باشد که چشم بیننده اذیت نشود و بتواند به راحتی و بدون خسته شدن چشم تمام مطالب را مطالعه نماید.

برای اینکه محتوا شما کسل کننده نشود و مخاطب به خواندن و ادامه دادن مطالب سایت ترغیب شود بهتر است از ترکیب رنگی استفاده کنید.

به طور مثال بهتر است برای عبارات تاکیدی یا هشدار ها از یک رنگ جداگانه استفاده کنید.

فقط حواستان باشد این تفاوت رنگ ها بیش از اندازه نباشد و از رنگ های بیش از حد استفاده نکنید چرا که این کار باعث سردرگمی بیننده میشود.

تناسب بین صفحات سایت

پیشنهاد متخصصان پابوک به شما همراهان عزیز این است که برای هرصفحه از سایت خود رنگ متفاوتی انتخاب نکنید چرا که با این کار باعث گیجی و سردرگمی مخاطب میشوید و بازدیدکننده با جستجو در سایت شما حس میکند به سایتی دیگر مراجعه کرده است.

بیماری کور رنگی در رنگ سایت

طبق مطالعات صورت گرفته حدود 10 درصد  از افراد کره زمین مشکل کوررنگی را دارند که این عارضه در مردان شایع تر از زنان میباشد و در رنگ های سبز و قرمز بیشتر میباشد.

برای اینکه متوجه شوید مطالب سایت شما برای این افراد به چه صورت نمایش داده میشود و اینکه مطالب قابل درک و فهم هست یا خیر بهتر است به سایت Colorblind Web Page Filterمراجعه نمائید و سایت خود را به چشم آنان ببینید.

6 دیدگاه دربارهٔ «انتخاب رنگ سایت و نکات طلایی در انتخاب رنگ در طراحی سایت»

  1. خواهش میکنیم دوست عزیز
   ممنون از وقتی که میذارید و پابوک رو همراهی میکنید.

 1. سلام
  برای سایت در مورد نقد و بررسی محصولات آرایشی و بهداشتی چه رنگی رو پیشنهاد میکنید ؟

  1. دوست عزیز
   شما اول باید رده سنی مخاطبین سایت خودتون رو بررسی کنید و طبق توضیحات داده شده در مقاله رنگ مناسب رو انتخاب کنید و بعد از این باید ببینید محتوا سایت مربوط به چه جنسیتی میباشد.اگر نقد و بررسی محصولات بانوان رو مدنظر دارید رنگ صورتی انتخابه خوبیه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.