رابط-کاربری-تجربه-کاربری-

رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX چیست؟تفاوت UI و UX در طراحی سایت

رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX از اصطلاحات طراحی سایت میباشد.طراحی سایت دارای اصطلاحاتی بسیار کاربردی میباشد و ما باید با تمامی آنها آشنایی داشته باشیم.

احتمالا اصطلاحات رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX به گوش شما هم خورده است اما اطلاعات کافی در مورد UI و UX و تفاوت این دو با یکدیگر را نداشته باشید.

پابوک قصد دارد در این مقاله به بررسی و تعریف و تفاوت این اصطلاحات بپردازد.

تجربه-کاربری-یو ایکس-چیست

ابتدا به تجربه کاربری UX میپردازیم که امروزه در طراحی سایت و سئو اهمیت زیادی پیدا کرده است.چرا که با داشتن تجربه کاربری بهتر تمایل بازدید کنندگان برای استفاده از خدمات شما و بازگشت مجدد به سایتتان را افزایش خواهد داد.

تجربه کاربری UX چیست ؟

UX مخفف عبارت User Experience Design به معنی تجربه کاربری میباشد.در واقع فرآیندی در طراحی سایت میباشد که با ایجاد و خلق کردن جذابیت ها در طراحی باعث جذب مشتریان شده که طی آن بازدیدکنندگان بیشتری به سایت شما آمده و باعث افزایش فروش محصولات شما میشود.تجربه کاربری UX باعث میشود که کاربران در سایت شما راحت تر جستجو کنند و سایت احساسات خوبی به کاربر منتقل میکند و حس اطمینان و رضایت بدست می آورند.

تاثیر تجربه کاربری در سئو

یکی از مهم ترین عامل های گوگل جهت رتبه بندی وب سایت، تجربه کاربری UX میباشد.اگر شما تغییراتی در سایت بوجود بیاورید که در طی آن کاربران احساس بهتری نسبت به قبل از سایت شما داشته باشند،باعث جذب مشتریان و بازدیدکنندگان شده و از آنجا که وظیفه گوگل نشان دادن نتایج فوق العاده به کاربران میباشد وب سایت شما رتبه و جایگاه بهتری کسب میکند و رتبه سایت ارتقاء پیدا میکند.

فاکتورهای User Experience

 • تولید محتوا کامل و مفید
 • طراحی سایت به صورتی جذاب و زیبا
 • سرعت سایت
 • بهینه بودن برای تلفن همراه
 • پشتیبانی سر وقت مشترییو آی چیست
تولید محتوا چیست و یک محتوای خوب چه ویژگی هایی دارد؟
میتوانید برای مطالعه به لینک درج شده مراجعه نمایید.

حالا که با UX آشنا شدید به UI میپردازیم تا بتوانید درک درستی از هر دو تعریف داشته باشید و در ادامه به تفاوت های آنها با یکدیگر میپردازیم تا بتوانید استفاده بهتری از هرکدام داشته باشید.

رابط کاربری UI چیست ؟

UI که مخفف User Interface Design به معنا رابط کاربری ،فرآیندی در طراحی سایت میباشد که نسبت به تجربه کاربری UX قدیمی تر میباشد.در واقع به تمام فاکتورهایی که در صفحه قابل مشاهده میباشد رابط کاربری گویند.این فرآیند که به ظاهر بخش هایی مانند متن، ویدئوها، جدول‌ها ،دیاگرام‌ها، تصاویر مربوط میباشد جنبه گرافیکی دارد.

رابط کاربری UI همانطور که از اسمش پیداست یک رابط مابین کاربر و سیستم میباشد که اگر رابط کاربری به صورت درست و مناسب طراحی شده باشد،باعث تعامل بیشتر کاربران با وب سایت شما میشود.

رابط کاربری باعث میشود شما سایت جذاب همراه با سرعت بالا و دسترسی آسان داشته باشید.

تاثیر رابط کاربری در سئو

اگر فرایند UI در طراحی سایت به صورت صحیح و مناسب انجام شود،باعث جذب بیشتر کاربران به وب سایت شما شده که طی آن کاربران زمان بیشتری را در وب سایت شما سپری میکنند و باعث ماندگاری کاربران میشوید.از آنجاییکه گوگل متوجه ماندگاری بیشتر کاربران به سایت شما میشود،سئو سایت تان هم افزایش پیدا میکند.

تفاوت رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX

UI و UX دو فرآیند مجزا از هم هستند اما ارتباط بسیار نزدیکی با یکدیگر دارند و کاملا به یکدیگر وابسته هستند و میتوان گفت این دو فرایند مکمل یکدیگرند.

چند تفاوت بین رابط کاربری UI تجربه کاربری UX :

 • در طراحی سایت ابتدا فرایند تجربه کاربری UX انجام میگیرد و پس از آن رابط کاربری UI انجام میشود.
 • UI فرآیندی میباشد که به ظاهر و شکل سایت مربوط است اما در مقابل UX به کاربردی تر کردن سایت مربوط میباشد.
 • UI فقط به زیبایی و ظاهر محصول مربوط میشود ولی UX فرآیندی میباشد که علاوه بر توجه به ظاهر و جذابیت به عواملی مانند خدمت رسانی و رضایت کاربران توجه فراوانی دارد بنابراین میتوان بیان کرد UX نسبت به UI کامل تر میباشد.

تفاوت-رابط-کاربری-و-تجربه-کاربری

سوالی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا تجربه کاربری بدون رابط امکان پذیر است؟

بله امکان پذیر است،همانطور که بالاتر بیان شد UX و UI دو فرآیند متفاوت و مجزا از هم میباشند و میتوان از هرکدام به صورت جدا استفاده کرد ولی واقعیت این است که تجربه کاربری بدون ui چیزی برای نمایش و عرضه به مخاطبان ندارد و همینطور رابط کاربری بدون ux قابل استفاده نیست.پیشنهاد متخصصان حرفه ای پابوک این است که شما سایتی طراحی کنید که هردو فرآیند را داشته باشد تا بتوانید پیروز میدان شوید.

یکی از مراجع خوب فارسی تجربه کاربری و رابط کاربری 

8 دیدگاه دربارهٔ «رابط کاربری UI و تجربه کاربری UX چیست؟تفاوت UI و UX در طراحی سایت»

 1. یعنی رابط و تجربه کاربری روی سئو سایت هم تاثیر مثبت میذارن؟

  1. بله
   از اونجاییکه با استفاده از رابط کاربری و تجربه کاربری سایت شما مخاطب های بیشتری جذب میکنه در نتیجه سئو سایت هم به طرز چشمگیری افزایش پیدا میکنه.

  1. خواهش میکنم
   ممنون از وقتی که گذاشتید و مقاله های پابوک رو مطالعه نمودید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.