موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟

موتو های جستجو اساس و نقطه صفر در مورد مبنای سئو میباشند که برای پیشرفت در سئو باید با موتور های جستجو آشنایی کامل داشت.

شما با علم به اینکه موتور های جستجو چگونه کار می کنند و روش کار آن ها چیست میتوانید با تسلط کامل علم سئو را فرا گیرید که این امر موجب میشود در عمل به صورت ناخودآگاه  اصول و قواعد سئو را بکار ببرید که موفقیت مجموعه سایت های تحت مدیریت شما نتیجه آن میباشد.

موتور-جستجو-چگونه-کار-میکنند

موتور های جستجو چگونه کار میکنند؟

موتور های جستجو فرآیند زیر را به ترتیب برای ایجاد لیست نتایج جستجو و نمایش ایده آل ترین نتیجه،طی می کنند:

1- خزیدن – Crawling 

2- فهرست کردن – Indexing

3- پردازش – Processing

4- محاسبه میزان مرتبط بودن – Calculating Relevancy

5- نمایش نتایج – Retrieving Results

خزیدن – Crawling موتور های جستجو چیست

 

خزیدن ( Crawling ) چیست؟

فرایند بازگشایی و بررسی صفحات وب را عمل Crawling میگویند.

علیرغم اینکه دنیای اینترنت از گستردگی بیش از حدی برخوردار است اما دسترسی به محتوای مورد نظر بسیار سریع صورت میگیرد که این سرعت عمل به علت وجود لینک هاست.

یکی از کارهایی که موتورهای جستجو برای کامل شدن بانک اطلاعاتی خود انجام می دهند،بررسی و دنبال کردن همین لینک ها میباشد.

این عمل خزیدن توسط ربات های موتور های جستجو یا به اصطلاح آکادمیک،توسط Crawler یا Spider به  صورت روزانه انجام میشود.

محتوا توسط ربات ها جمع آوری شده و در بانک اطلاعاتی Search Engine ایندکس میشود تا هنگامی که که جستجویی انجام شود،سریعا نتایج به کاربر نمایش داده شود.

جالب است بدانید،هنگامی که از قوانین سئو به منظور ایندکس شدن سریع مطلب سایتتان استفاده می کند،در واقع باعث میشوید که ربات ها بیشتر به سایت شما سر بزنند و این بازدید به حدی برسد تا هنگامی که مطلب جدیدی درج شد،بلادرنگ توسط ربات ها دیده و ایندکس شود.

ربات ها علاوه بر پیدا کردن و ذخیره لینک ها،در بازه های زمانی مختلف از لینک ها بازدید میکنند تا در صورت تغییر صفحه،تغییرات انجام شده را در بانک اطلاعاتی خود به روز رسانی کنند.

همچنین نکته دیگر این است که هرچه سایت تازه تاسیس شما زودتر توسط ربات ها پیدا شود،زودتر در موتورهای جستجو ثبت میشود.

در ابتدا ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا سایت شما توسط این ربات ها پیدا شود که توصیه میشود شخصا نسبت به ثبت سایت در موتورهای جستجو اقدام کنید.

ایندکس-موتور-جستجو-چیست

ایندکس ( Indexing ) موتورهای جستجو چیست؟

در دومین مرحله تمامی صفحاتی که توسط ربات ها بررسی و جمع آوری شده اند در بانک اطلاعاتی غول پیکر موتورهای جستجو ایندکس یا ذخیره میشوند تا در هنگام جستجوی کاربر بتوان از این پایگاه داده،نتایج مدنظر را بازیابی کرد.

اولین قدم برای قرار گرفتن در نتایج جستجو مطمئن شدن از ایندکس صفحات است چرا که تا مادامی یک صفحه توسط گوگل ایندکس نشود هیچوقت در نتایج جستجو نمایش داده نمیشود.

در فرایند indexing کلمات و عباراتی شناسایی میشوند که بهترین توصیف را از هر صفحه وب دارند.پس از شناسایی،کلمات کلیدی مخصوصی به آن صفحه اختصاص داده میشوند تا بعدا هنگام جستجو در باک اطلاعاتی،سریعا نتایج مدنظر بازیابی شوند.

پردازش-چیست

پردازش ( Processing ) موتورهای جستجو چیست؟

در این مرحله نتایج که از قبل آماده شده است،بازیابی میشود.پس این گونه نیست که در هنگام جستجو،همان لحظه موتورهای جستجو به دنبال نتایج در میلیون ها و میلیارد ها سایت که هرکدام نیز زیان مختلفی دارند بگردند،چرا که این شیوه عملا غیرممکن است.

هنگامی که درخواستی به منظور جستجو ارسال میشود،رشته ارسالی برای جستجو با صفحات ایندکس شده داخل بانک اطلاعاتی مقایسه میشود.

Calculating Relevancy

محاسبه میزان مرتبط بودن ( Calculating Relevancy )

قطعا پس از مرحله پردازش،بیش از یک نتیجه پیدا میشود.در این مرحله،موتور جستجو بررسی میکند که کدام یک از صفحات ایندکس شده ارتباط بیشتری با آنچه مدنظر شما بوده دارد.

در واقع از مابین تمامی نتایج یافت شده،بهترین نتیجه را انتخاب و در نمایش آن را در اولویت قرار میدهد.

نمایش نتایج چیست

نمایش نتایج ( Retrieving Results ) موتور جستجو چیست؟

در آخرین مرحله،موتور جستجو بهترین نتایج را نشان می دهند و شما از دیدن این نتایج که دقیقا مطابق خواسته شماست،رضایتمند میشوید.

2 دیدگاه دربارهٔ «موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟»

  1. با سلام
    بسیار ممنون بابت تمامی مقاله هاتون بخصوص مقاله ، موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟ بسیار عالی توضیح داده بودید

  2. فتح الهی

    salam pabok aziz,mamnonam az maghale kameleton dar mored motor jostejo ,khili khob marahel motorhaye jostojo ro bayan kardid

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.